Exista vreo legatura intre infectia urinara si dermatita atopica la sugar?

Infectiile urinare la copii

Postata de venera87257 cu 13 ani in urma.

Nepotelulului meu a inceput sa-i apara o exema incepand de la varsta de 4 luni care s-a accentuat pe parcurs.Cam in acelasi timp a fost nevoie si de completarea suptului cu lapte praf. A inceput apoi sa fie mai agitat, a inceput sa regurgiteze mai mult si mai des, a luat mai putin in greutate, manca mai putin, noaptea uneori nu uda scutecul deloc sau foarte putin. Uneori se scutura ca de la frisoane . am intuit ca ceva este in neregula. La prima urocultura i-a iesit peste 100000 enterococ, la a 2- a iesit "Bacteriurie < 1000 UFC/ml (fara semnificatie clinica)"
A facut tratament 7 zile pentru dermatita atopica, pielea s-a vindecat, dar dupa incetarea tratamentului a reaparut din nou. medicul pediatru spune ca nu e cazul sa trateze acea problema urinara.
Poate fi vreo legatura intre dermatita atopica si infectia urinara? Poate fi infectia urinara cauza (alergenul) care intretine dermatita atopica? Mentionez ca dupa parerea mea este vorba side o fimoza...

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Este posibil să existe legătură între infecţia urinară şi dermatita atopică. Recomand investigarea cauzei (cauzelor) producerii infecţiei urinare (efectuând şi o ecografie renală)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului