enterobacter spp

Infectiile urinare la copii

Postata de Irina Andreea cu 9 ani in urma.

ce stiti despre aceasta bacterie...enterobacter spp...s-a confruntat cnv cu asa ceva...??

Raspunsuri (7)

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

Enterobacter spp face parte din familia numeroaselor tulpini ale enterobacteriaceelor si sta , frecvent , la baza infectiilor nosocomiale ( intraspitalicesti ) ca si ale tractului urinar ( in cazul fiului dvs) ; este destul de rezistent la antibiotice, motiv pentru care inainte de inceperea unui tratament este necesar un examen cu insamantare bacteriologica si antibiograma ( pentru a testa la care antibiotic este sensibil si la care nu ) Este rezistent la multe antibiotice.

Irina Andreea

acum 9 ani

avem antibiograma....de 3 luni ne chinuim....a luat klebsiella din spital...am facut tratament pt ea...apoi i-am facut 2 seturi de analize la laboratoare diferite a iesit pseudomonas aeruginosa...i-am facut tratament si pt asta...acum la ultimele analize a iesit enterobacter spp...nu mai stiu unde sa ma duc sa gasesc rezolvare...

MembruMobileApp1509799456

acum un an

Nu se ia nimic din spital, acolo totul este septic. Bacteria s-a selectat in urma antibioticelor. Pentru ca antibioticele rad toate enterobacteriile la gramada si pe cele bune si pe cele rele, nu face deosebire in felul acesta se spune ca sunt rezistente la antibiotic ceea ce nu este adevarat.
Regim alimentar fara condimente fructe legume crude sucuri , doar carne fiarta mprcov dovlecel telina fierte 7 zile si organismul isi regleaza singur balanta .
Dupa 10 zile faceti coprocultura si sigur va fi ok

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

Daca tratamentul cu antibiotice a fost facut la indicatia medicilor, pe baza antibiogramelor,iar copilul nu prezinta o simptomatologie care sa-l deranjeze, poate ramane fara tratament medical ( chiar daca la examenele de urina se mai constata prezenta unor asemenea enterobacteriacee ( care pot fi saprofite, adica nepatogene ) ; Examenul de urina si Urocultura pot fi repetate peste una luna

Irina Andreea

acum 9 ani

Am inteles. multumesc mult! o zi buna!

Medic.Fares

acum 9 ani

Buna ziua.Va recomand sa faceti un consult la un cabinet de fitoterapie pentru un tratament cu antibiotice naturale pe baza de uleiuri esentiale cum sunt capsulele biomicin forte sau Biomicin.S-a constatat in analize de laboator prin aromatograme similare antibiogramelor, ca unii germeni rezistenti la antibioticele clasice sunt sensibili la actiunea antibiotica a uleiurilor esentiale cum este uleiul esential de cimbru dar si a altora.Se fac cure de 2-3 saptamani.Multa sanatate!

Adina

acum un an

Si eu sunt curios cum se poate scapa de aceste bacterii. Am avut klebsiella pneumoniae, dupa tratament a devenit aeruginosa iar acum enterobacter cloacae.App de 1 an sunt tot pe medicamente si nimic... Alte recomandări?