Ecografie abdominala bebe

Infectiile urinare la copii

Postata de crysa_26 cu 11 ani in urma.

Am un baietel de 1 an si 6 luni care in urma efectuarii unei uroculturi a iesit E. Coli > 100.000 iar MF a recomandat o ecografie :

Lichid liber intraperitoneal : cantitate minima in pelvis

Sistem limfatic abdominal : normal

Ficat : LS AP 56
LD prerenal 72
LC transvers 12
conturi : nete , ecostructura omogena , leziuni focalizate : absente
CBIH : nedilatate
vene suprahepatice : normale

Colecist . Pozitie normala ,
aspect voluminos
pereti normali
continut transonic
CBP 2,4 VP 6,1 V Spl: 3
circulatie colaterala : absenta

Aorta abdominala :normala; Vena cava inf. : normala

Pancreas . Dimens normale, contururi nete, ecostr. omogena

Splina . Dimens. long. 57 ; transvers. 24.5
ecostr. omogena

Rinichi dr : pozitie normala
dimens 61,6 ; IP 9,4
ecostr. normala
Rinichi stg : pozitie normala
dimens 61,3; IP 11,4
ecostr. normala

Uretere nedilatate
Vezica urinara :Pereti usor ingrosati ,continut transonic
volum repletie
reziduu postmictional : minim
Lumene digestive : normal ecografic
Comentarii : in obs inf joasa tract urinar

As vrea sa stiu cat este de grav
Noi am urmat trt cu Zinat nu a cedat inf . , iar acum luam Sumetrolim 10 zile dupa care alte 10 zile Urovaxom.
Va multumim !

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ecografia abdominala descrie o cantitate mica de lichid in pelvis, in rest - fara alte modificari. Tin sa metionez ca o cantitate mica de lichid in pelvis se inregistreaza frecvent in randul copiilor fara asugera o anumita semnificatie ( deci intra in categoria de normal). In concluzie, descrierea ecografica nu ofera motive de ingijorare.
Este bine sa terminati tratamentul prescris dupa care sa repetati sumarul de urina, urocultura si ecografia abdominala.

crysa_26

acum 11 ani

Va multumesc !

monica

acum 10 ani

buna seara am si o intrebare in legatura cu bebele meu,am fost la pediatru si ma trimis sa ii fac o ecografie abdominala deoarece i se pare sa aiba o diplastie,displastie sincer nu stiu cum ii zice si ca atunci cand o sa inceapa sa mearga in picioare i se va rupe piciorusul deoarece ii intra osul in bazin si asa i se formeaza. Ma puteti ajuta cu cateva informatii va rog pt ca sunt disperata trebuie sa aflu pana miercuri consecintele si tot in legatura cu aceasta afectiune..