E coli

Infectiile urinare la copii

Postata de mirela277 cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Am un baietel de 6 ani caruia i-am facut analize si i-am gasit la urocultura infectie cu E coli. Am inceput tratamentul la recomandarea medicului, tinand cont de antibiograma.
Sunt speriata de ceea ce am citit pe internet....ca se scapa greu sau deloc de E coli.
Apelez la dvs cu rugamintea sa ma invatati ce am de facut. Ma tem ca nu putem sa-l ajutam pe micutul nostru.
As avea nevoie si de informatii cu privirea la ceea ce ar putea pricinui aceasta bacterie daca ar ramane la nivel renal.
Astept raspunsul dvs.
Cu multumiri.
Mirela M.

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând ar trebui să ştiţi că bacteria E. Coli este izolată în aproximativ 90% dintre infecţiile urinare, dar aceste infecţii urinare pot fi tratate cu antibiotice (după efectuarea unei antibiograme)
Daca infecţia urinară nu este tratată destul de rapid sau eficace, pot apărea complicaţii precum: abces al rinichiului, pionefroza (supuraţia ţesutului renal şi a căilor urinare adiacente), flegmon perinefretic etc.
În concluzie nu ar trebui să staţi cu grijă, deoarece un tratament antibiotic bine prescris de medic în urma efectuării antibiogramei poate da rezultate spectaculoase, astfel încât cel mic va scăpa de probleme

mirela277

acum 12 ani

va multumesc mult.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

1 . Tratamentul initiat conf antibiogramei trebuie continuat pana la sterilizarea urinei ( urocultura negativa)
2 . Prevenirea infectiei se face printr-o igiena riguroasa prin apa si sapun, amainilor dupa fiecare folosire a toaletei , deoarece Escherichia Coli care traieste ca saprofit in tractul intestinal poate veni in contact cu mainile copilului si astfel tranmise in orice regiune sau organ din organism. Bacteria poate trece si prin contiguitate dintr-un organ vecin in altul ( ex. intestin -- ureter )
3 . Conditii de igiena la prepararea si servirea meselor in special la colectivitate pe care o frecventeaza copilul.

mirela277

acum 12 ani

va multumesc mult.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului