cei de facut?

Infectiile urinare la copii

Postata de elena gheorghe cu 13 ani in urma.

Buna seara!va rog sa ma ajutati!!!!
Am o fetita de 1 an si 7 luni i-am facut analizele din nou la urina si mi-a iesit ca are infectie urinara, aam fost cu ea la doctor si mi-a dat Augmentin sa ii dau 10 zile si dupa sa ii fac analizele din nou si dupa ce termin Augemntinul sa ii dau timp de 3 luni de zile Sumetrolim si in fiecare luna sa ii fac din nou analizele.Mi-a mai zis sa o spal numai seara cu sapun , cu gel intim de la seba med si cand o sterg sa o sterg cu rivanol si dupa sa o dau cu crema triderm.
Dar avem o problema de duminica dupa amiaza face pipi foarte rarcam la 5-6 ore si are burtica foarte tare , am pus comprese cu apa calduta si a inceput sa faca si febra 37.7 si i-am dat nurofen
Va rog sa ma ajutati si sa imi spune-ti ce trebuie sa fac va rog!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara ,
Noi, de la distanţă , fără rezultatele analizelor ( mai ales urocultura si sensibilitatea la germeni ) ,fără să ştim ce v-a determinat să-i faceti aceste analize etc., nu putem să facem o concluzie şi o directivă .
Tratamentul mi-se pare ca este făcut pe perioade cam lungi ( sumetrolim 3 luni ? ) dar medicul curant ,probabil că are motive întemeiate ( având atât pacientul cât si rezultatele analizelor ).
Ritmul şi intervalele de timp pentru urinare , se reglementează functie de lichidele pe care le ingerează zinic .
Faceţi împreună cu medicul pediatru , un bilanţ al evoluţiei si după o urocultură ,se poate hotărâ o nouă conduită de tratament sau fără .
Sănătate Dr. Emil Otesteanu