Aurel

Infectiile urinare la copii Nefropatia

Postata de aurel36123447 cu 11 ani in urma.

Buna ziua ,as dori o interpretare la rezultate ,va multumesc frumos
SUMAR URINA :
rare epitelii,rare leucocite, rar oxalat de caslciu, ,frecvente hematii, BLD=+++250 RBC-ul ,URO +- normal ,PRO +- 10 mg/dl

HEMATOLOGIE :
WBC 12,3 , MO#1, RDW 12,8 , VSH 17

BIOCHIMIE:
acid uric 11,2 creatinina serica 1,5 ,trigliceride 368, uree, 59 colesterol total 275

Raspunsuri (4)

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Aveti, in primul rand, o problema metabolica: guta si dislipidemia mixta; pe de alta parte, guta pare sa se fi complicat cu litiaza renala. Doua vizite ar fi de facut: la medicul internist/cardiolog si la medicul urolog. Daca sunt si probleme articulare, n-ar trebui ocolit nici medicul reumatolog.

aurel36123447

acum 11 ani

Multumesc pt raspuns sint sub observatie unui medic nefrolog ,sper sa nu ajung la urolog , sint diagnosticat cu isuficienta renala ,nefropatie urica ,hta , dislipedemie...... oxalatul de calciu e prima oara cind iese in analiza ,litiaza renala nu am ,poate nisip ultima ecografie facuta in ianuarie , tofi dela nefropatia urica am demult la membrele superioare mai exact coate .. am scris aici ca mau ingrijorat rezultatele : proteinele in urina ,hematiile , wbc-ul ,rdw-ul, vsh-ul si am vrut si parerea altui specialist si va multumesc pt amabilitatea de ami raspunde ,un paste fericit

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Nefropatia urica e un diagnostic discutabil si in nici un caz nu explica hematuria. Daca s-a exclus litiaza renala, raman doua posibilitati: o boala renala fara legatura cu acidul uric (glomerulonefrita) sau o boala urologica. Un detaliu util ar fi morfologia hematiilor din urina.

aurel36123447

acum 11 ani

multumesc frumos ,un paste fericit