aparat urinar

Infectiile urinare la copii

Postata de ikca cu 10 ani in urma.

din cauza unei incontinente urinare ,fiicei mele de 15 ani i s-a pus o sonda urinara iar acum cand urineaza are o usturime insuportabila,din cauza durerii si a usturimii plinge si nu vrea sa urineze! Va rog frumos sa-mi dati un sfat pentru a o ajuta!
va multumesc din suflet
vweronika

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 10 ani

Ar fi bine de facut o analiza a urinei .De multe ori ,din cauza sondei, apare infectia urinara.

MMMMihaelaMMM

acum 10 ani

pana la efectuarea analizei ar fi bine sa ia niste capsule cu albastru de metilen care sunt antiseptice...exista uractiv cu albastru de metil si sunt f bune. E important insa sa recoltati mai intai urina si apoi sa luati aceste pastile, pentru ca datorita efectului antiseptic multe dintre bacterii vor fi omorate. Pe langa asta albastrul de metilen va colora urina in albastru.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa efectuati un sumar de urina - pentru e exclude infectia urinara.