Analiza urina

Infectiile urinare la copii

Postata de michellenne cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
va rog dac se poate sa imi interpretati si mie urmatoarele rezultatea obtinute pentru copilul meu de 3 ani:
Urina biochimie si sediment
10 Urina - biochimie
Urina / metoda fotometrica (pe strip)
* densitate 1015 1015 - 1025
* pH 6.5 4.8 - 7.4
* nitriti negativ negativ
* leucocite (est eraza granulocitara) 25 /μL negativ
* proteine 25 mg/dL < 10
Urina - biochimie
Urina / metoda fotometrica (pe strip)
* glucoza nedecelabil mg/dL nedecelabil
* corpi cetonici negativ mg/dL negativ
* urobilinogen normal mg/dL normal
* bilirubina negativ mg/dL negativ
* hematii (hemoglobina) negativ /μL negati
Urina - sediment
Urina / examen microscopic
Relativ frecvente celule epiteliale scuamoase.
Relativ frecvente leucocite.
Prezent mucus.
Calciu ionic
10 Calciu ionic
Ser / test calculat 5.05 mg/dL 4.2 - 5.2
10 Calciu seric
Ser / metoda colorimetrica 11.02 mg/dL 8.4 - 10.4
10 Proteine totale serice
Ser / metoda colorimetrica 6.65 g/dL 6 - 8

va multumesc!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Prezenta esterazei granulocitare ( leucocite) sugereaza infectia urinara. Este recoamndat sa determinati urocultura.

michellenne

acum 9 ani

Va multumesc pentru raspuns,
nelinistea mea o reperzinta acele proteine din urina, mentionez ca in perioada recoltarii urinii copilu se afla sub tratament de 3 zile cu ibalgin, sinupret si aerosoli cu dexametazona - prezentand o laringo-traheita.

Medic.Fares

acum 9 ani

Buna ziua.Va recomand ca remedii naturale eficiente in infectiile urinare solutia Biomicin-A2, 2-3picaturi de 3 ori pe zi într-o lingurita de sirop Biosept si siropul Biosept -A13, 2-3 linguriţe pe zi, timp de 2-3 saptamani.

elena

acum 8 ani

buna ziua daca la fetita mea de un an sa depistat leucocitelii mari inafara de antibiotic pot sai da alteva