Este posibil să am un număr scăzut de limfocite dacă am mononucleoză infecțioasă ?

Infectii

Postata de Utilizator11701455763 cu 5 luni in urma.

Este posibil să am un număr scăzut de limfocite dacă am mononucleoză infecțioasă ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Este posibil sa aveti un numar scazut de limfocite in timpul unei infectii cu mononucleoza infectioasa. Mononucleoza infectioasa este cauzata de virusul Epstein-Barr, care infecteaza si activeaza celulele limfocitare B. Acest lucru duce la o crestere a numarului de limfocite B si o scadere a numarului de limfocite T, ceea ce poate duce la un numar total scazut de limfocite.

In plus, limfocitele pot fi afectate si de alti factori asociati cu mononucleoza, cum ar fi inflamatia si distrugerea celulelor. Cu toate acestea, numarul scazut de linfocite este doar una dintre caracteristicile posibile ale mononucleozei si ar trebui interpretata in contextul general al simptomelor si rezultatelor testelor. Este recomandat sa discutati cu un medic pentru a obtine o evaluare completa si pentru a determina ce ar putea cauza numarul scazut de limfocite.

Va recomandam sa va programati la un medic infectionist: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol recomandat
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/mononucleoza-infectioasa-sau-boala-sarutului_19104