Enterobacter cloacae Tratament ?

Infectii

Postata de Anca cu un an in urma.

Buna ziua.In urma unor analize de spermograma, prietenul meu, a fost depistat ca este infectat cu klebsiella pneumoniae, dar la cele de urina nu i-a iesit nimic.A primit un tratament de antibiotic la care klebsiella pneumoniae este sensibil si anume Tavanic( sa ia 21 de zile ) dupa care sa repete analizele. Dupa tratament a repetat analizele si a iesit Pseudomonas aeruginosa .A urmat iar un tratament si de data aceasta a iesit ca are doar pe piele si s-a transformat in Enterobacter cloacae.
In curand o sa fie deja 1 an de cand ne luptam cu asta si nu gasim un tratament care sa si vindece,
As dori sa stiu ce tratamente exista pentru a scapa cat mai repede de aceasta bacterie ? Multumesc frumos

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Este important sa consultati un medic specialist in boli infectioase, pentru a stabili un tratament adecvat pentru infectia cu Enterobacter clocae.

Va recomandam sa va programati la un medic infectionist: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Diverse/superbacteriile-informatii-esentiale_18240