Cum pot trata această problemă medicala ?

Infectii

Postata de MihaiF cu 3 saptamani in urma.

De ceva timp mi-a apărut un orificiu unde se termina coloana vertebrala, lateral, pe buca stânga;am urmat un tratament antiinflamator dar orificiul nu s-a închis și supurează încontinuu;unde mă pot adresa mai departe?Mulțumesc, cu stima, Mihai

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Ceea ce ne descrieti dvs. pare a fi o fistula sacro-coxsigiana (pilonidala), o afectiune relativ obisnuita care apare cand un mic canal se deschide in piele, de obicei la nivelul coccisului, adica la baza coloanei vertebrale. Aceasta afectiune necesita de cele mai multe ori o interventie chirurgicala pentru a fi rezolvata.

Ati mentionat ca ati urmat deja un tratament antiinflamator, dar simptomele persista, deci este cazul sa mergeti la un specialist. Cel mai indicat ar fi sa va consultati cu un chirurg medic. Acesta va poate recomanda o interventie chirurgicala de excizie a sinusului pilonidal, care este tratamentul de electie pentru aceasta afectiune.

Ulterior, veti avea nevoie de o perioada de recuperare si de urmat un set de reguli stricte pentru igiena locala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/fistula-perianala_10488
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/boala-pilonidala_967