Chistul pilonidal este obligatoriu de operat daca nu este infectie?

Infectii

Postata de Ion cu o luna in urma.

Buna ziua, cu 6 ani in urma am avut infectie din cauza chistului pilonidal.
Trebuia sa fac operatie sa il inlatur dar mi-au dat antibiotic si mi-a trecut. Acum ma gandesc sa fac operatie ca sa il inlatur ca nu cumva in viitor sa se infecteze. Este obligatorie operatia sau pot sa il tratez?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Operatia pentru chistul pilonidal nu este neaparat obligatorie, mai ales daca acesta nu este infectat. Cu toate acestea, este important de stiut ca exista mereu riscul ca acesta sa se infecteze din nou.

Daca optati pentru tratamentul non-chirurgical, s-ar putea sa fie necesara curatarea regulata a zonei pentru a preveni infectia. In cel mai rau caz, daca chistul se infecteaza din nou, atunci s-ar putea sa fie nevoie de operatie. Discutati cu medicul dvs. toate optiunile inainte de a lua o decizie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-chistul-pilonidal_17579
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/boala-pilonidala_967