Ce pot face daca am o pielita pe capul penisului?

Infectii

Postata de Utilizator11701262181 cu 5 luni in urma.

De cateva luni ma confrunt cu o pielita alba sau transparenta pe capul penisului , aceasta se exfoliaza la dus si cu apa calda insa nu in totalitate si mereu apare , inainte de o consultatie ce parere aveti , si ce as putea sa fac , poate fi candidoza ? Mentionez ca nu prezint mancarimi sau usturimi iar toate functiile sunt perfect functionala

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In cazul in care observati o pielita pe capul penisului, este recomandat sa consultati un medic urolog sau dermatolog pentru a-i cere parerea si un diagnostic precis. Pielita poate avea multiple cauze, inclusiv infectii fungice precum candidoza, balanita sau balanopostita. Desi nu prezentati simptome specifice de candidoza, este posibil sa fie vorba de o forma usoara a acestei infectii.

Pana la consultatia medicala, puteti adopta cateva masuri de igiena pentru a mentine sanatatea zonei genitale:

Spalati zona cu apa calda si sapun neutru, evitand utilizarea sapunurilor parfumate sau a dusurilor intime, deoarece acestea pot irita zona.
Oferiti penisului timp suficient pentru a se usca complet dupa fiecare dus sau baie.
Evitati sa purtati lenjerie stransa si din materiale sintetice. Optati pentru lenjerie de bumbac, care permite pielii sa respire si ajuta la prevenirea umiditatii excesive in zona genitala.
Evitati activitatile care pot irita zona, cum ar fi masturbarea excesiva sau contactul sexual pana in momentul in care se rezolva problema.
Abtineti-va de la utilizarea de produse cosmetice sau lubrifianti pe baza de alcool pana la evaluarea medicului.

Va recomandam sa va programati la un medic urolog: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol recomandat
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/balanita-candidozica_10889