Buna ziua ce tratament imi puteti recomanda pt un copil de 2 ani cu scarlatina

Infectii

Postata de Simona cu 3 luni in urma.

Fetita mea are bubite multe pe piele medici din Olanda au zis ca e scarlatina

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Scarlatina este o infectie bacteriana cauzata de streptococul de grup A, caracterizata prin febra inalta, dureri in gat, eruptie cutanata si limba rosu intens.

Tratamentul frecvent pentru scarlatina este Penicilina, care trebuie administrata de un medic si urmata complet, chiar daca simptomele se amelioreaza. Durata tratamentului este de obicei 10 zile. Oprirea prematura poate duce la revenirea bolii sau complicatii precum febra reumatica sau glomerulonefrita poststreptococica.

Daca fiica dvs. este alergica la penicilina, se pot prescrie cefalosporine sau azitromicina. Dupa 24 de ore de la inceperea tratamentului, copilul nu mai este contagios. Este important sa se odihneasca, sa se hidrateze bine si sa evite alimentele dure.

Antitermicele pot fi recomandate pentru scaderea febrei. Consultati medicul pentru un tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase, https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Rujeola-si-alte-boli-ale-copilariei/scarlatina-etiologie-tablou-clinic-si-tratament_20095
sfatulmedicului.ro/Rujeola-si-alte-boli-ale-copilariei/scarlatina-tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-aceasta-boala_15975