zona intima

Infectii urinare

Postata de fetitzacuminte cu 12 ani in urma.

As avea si eu o intrebare..De vreo 2 zile am vazut ca am nijte besicute in zona genitala..de apa banuiesc...ma gandesc ca ar putea fi de la o iritare ..eu am citi pe internet si mia dat o denumire de boala..Herpes Genital...si avea o poza poza mai jos...si cam semana cu ce am eu..cu basica ce o am eu.Dar eu cand urinez nu ma pisca..nu nimt nimika...Ce as putea avea? Este ceva grav?..Ce as putea face pentru tratare?...va multumesc:*:*

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

herpesul genital se poate manifesta cu o arsura, basici, taieturi sau rani in zona genitala (vagin, vulva, anus, penis sau scrot); furnicaturi, arsuri sau senzatia de scarpinare in zona genitala; dureri in zona genitala; scurgeri din penis sau vagin; dureri sau arsuri in timpul urinarii; simptome de gripa (dureri de cap, febra) ; sau este posibil ca aceste simptome sa lipseasca cu desavarsire.
medicul dermatolog poate indica tratament medicamentos local si sistemic antiviral (ex: aciclovir) daca se impune (se confirma diagnosticul).

andra

acum 10 ani

buna numele meu este andra si am si eu aceeasi problema insa pe langa leziunea dintre anus si vagin am si o scurgere daca o pot numi asa alba (cam ca si branza in interiorul vaginului impreuna cu ceva mucus incolor inodor), stiu ca leziunile si bubitele apar dese ori cand e vorba de herpes genital dar intrebarea mea este : poate din fericire sa spun asa sa fie vorba de candidoza? am acelasi partener de 6 ani, am avut frecvent probleme cu candidoza insa de data aceasta e nou pt ca e insotita de acea leziune.Toata viata mea m-am ferit de bts-uri si am facut tot posibilul sa nu fiu expusa iar acum sunt in afara tarii mai precis in germania si nu am acces imediat la un consult de specialitate. exista vreo sansa ca si candidoza sa se manifeste cu leziuni?
multumesc frumos astept cu nerabdare un raspuns

irina

acum 10 ani

Buna am observat de o saptamana ca am deasupra unde este parul pubian inafara niste basicute cu apa nu multe una din ele sa spart cred si este rosie va rog datimi un sfat ce pot face am urmat tratament cu ovule si metronidazol pentru candida este posibil de la el sa fie va rog ajutatima

Utilizator11596721824

acum 3 ani

Ma poți ajuta și pe mn la fel am și eu și nu știu cum sa procedează