usturimi la urinare

Infectii urinare Infectia urinara

Postata de andreieugen cu 14 ani in urma.

de o saptamina am usturimi la urinare.nu sint mereu la fel.citeodata ma ustura mai tare citeodata deloc.poate sa imi spuna cineva ce poate fi?de boli nu poate fi vorba.nu am avut contact de o luna.

Raspunsuri (26)

silvia

acum 14 ani

Cand ai infectie urinara, ai usturimi la urinare. Infectia urinara nu este boala venerica, o faci si in absenta contactelor sexuale. Vezi pe Google articole despre infectii urinare.Trebuie sa mergi la medicul urolog, pt diagnostic corect si tratament adecvat. Sanatate.

andrei eugen

acum 14 ani

multumesc silvia.

mariabutulan

acum 14 ani

daca usturimile sunt insotite si de nevoia de a urina des chiar daca numai ce ai fost la wc si o presiune pelviana atunci este infectie urinara fati o urocultura (se scapa repede de ea )tratamentul sa-l urmeze si partenerul bafta si sanatate

Culita

acum 10 ani

ce tratament trebuie luat in acest caz?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Pentru precizarea diagnosticului corect este necesar sa efectuati un sumar de urina cu urocultura si in functie de antibiograma sa urmati tratament corespunzator timp de 7 sau mai multe zile.
Nu se recomanda administrarea antibioticului fara antibiograma, deoarece nu se cunoaste cauza si nu poate fi inlaturata infectia.

MIRIAM

acum 14 ani

SI EU AM FACUT INFECTIE URINARA IN URMA CU O SAPTAMANA SI ACUM AM USTURIMI INAINTE SI DUPA URINAT.AM FACUT TRATAMENT PT INFECTIE.

andrei eugen

acum 14 ani

va multumesc ptr sfaturi.am fost la urologie si mia spus ca nu e de ei si mau trimis la dermato.mia prescris d-na doctor ''''sa fac spalaturi cu o jumatate de litru de apa in care sa dizolv o lingura de bicarbonat alimentar,apoi sa ma ung pe gland cu nidoflor crema''''.totul e ok.sotia e insarcinata si mia spus ca gravidele fac o micoza si e posibil sa fie de la ea.multumesc si va urez multa sanatate.

claudia

acum 14 ani

pentru MIRIAM ce tratament ai facut ca si eu am la fel dar am si mancarimi groaznice nu am apucat sa ajung la doctor sa imi fac sumaru de urina

alina

acum 14 ani

buna,cine imi poate spune cu ce se trateaza pelonerita acuta?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Tratament antibiotic parenteral (injectabil) sub supraveghere medicala. Tratamentul se face in functie de antibiograma.

anutza

acum 13 ani

si eu am usturimi dupa urinare ...si am inteles ca daca consum 2 litrii de apa pe zii imi trece..e adevarat?

Dr. Medicina Interna

acum 13 ani

Ar trebui sa beti multe lichide- ceai de codite de cirese, de matasea porumbului, apa plata- in total 3 l/zi, sa urinati des.

CRIS

acum 13 ani

BUNA.

ACELASI SIMPTOME LE AM SI EU...AM USTURIMI LA URINAT SI SIMPTOMELE LE AM DE 2 ZILE ...CUM SE TRATEAZA CISTITA?

Dr. Medicina Interna

acum 13 ani

Trebuie sa faceti un sumar de urina si urocultura. In functie de rezultatul uroculturii se recomanda antibioticul corespunzator. Se recomanda pana la sosirea antibiogramei tratament cu un antiseptic local (urinex, uricol) si dieta hidrica corespunzatoare (aproximativ 2 litri /zi). De asemenea evitati constipatia, sedentarismul, frigul, umezeala.

oana

acum 13 ani

BUNA
am usturimi in partea de jos a burti imi poate zice cineva de la ce este ea?

sorina

acum 11 ani

am si eu aceeasi problema si nu imi trece.precizez ca am mai avut problema asta am tratato dar a revenit ce pot sa fac sa scap de aceasca problema?

IONUT

acum 11 ani

SALUT! am o problema. pe mine ma mananca in interiorul canalului pe unde urines si ma ustura la urinare!

Rin

acum 11 ani

am o usturare puternica in timpul urinariii ,a aparut dupa ce am avut o relatie cu prietenul meu dupa un masaj erotic (sa zic asa)..sunt foarte sperita...nu pot dormi ..

andra

acum 10 ani

buna ziua...am o problema care nu inteleg de la ce poate fi!am usturimi cand urinez,si urinarile sunt foarte dese,ma ustura si atunci cand stau intinsa in pat

ela

acum 10 ani

Dupa mersul la medici ,facute analizele la urina(doar ph marit), n-medicamente (pt nisip la rinichi ,inclusiv antibiotice),ultimele dati am incercat reteta proprie....din disperare.... spalatura vaginala cu bicarbonat, am baut cateva pliculete de Uricol, si am facut baie de aburi intr-un lighian si acoperita de un prosop din ceai de coada soricelului si coada calului,apoi cand s-a domolit putin apa am facut si spalatura externa..pana a doua zi am fost aproape ca noua.Sa nu uit sa precizez ca am baut si lichide mai mult.Nu stiu care este cauza usturimilor, dar asa mi-au trecut ultimele doua episoade de usturimi.Sper ca ii va fii cuiva de ajutor.

Pag 1 din 2