usturimi frecvente

Infectii urinare

Postata de misi09 cu 14 ani in urma.

momentan iau URISAN,am facut tratamente cu multe antibiotice,teteraciclina,zanocin,dar degeaba,am dimineata o usoara scurgere(picatura transparenta),am urmat si unele tratamente naturiste(ceaiuri de afine,suc de afine)ce ar trebuii sa mai fac,acum iau URISN capsule,intradevar o usoara ameliorare exista.va multumesc!

Raspunsuri (3)

anonim

acum 14 ani

fa-ti un test de chlamydia, semn cu picatura transparenta. tratament cu doxicilina.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Ar trebui sa faceti o proba de urina Addis.
Nu se recomanda administrarea antibioticului fara antibiograma, deoarece nu se cunoaste cauza si nu poate fi inlaturata infectia. Va recomand ecografie abdominala pentru vizualizarea rinichilor, prezenta sau absenta calculilor care reprezinta factor favorizant pentru infectii renale. De asemenea trebuie inlaturat orice factor de risc ce favorizeaza infectia urinara (prezenta obstructiei tract urinar – calculi, stricturi, tumori, etc, prezenta reflux vezicouretral, vezica neurogena, activitatea sexuala –mictiune inainte si dupa raportul sexual). Exista atat factori legati de bacterie ce favorizeaza recurenta infectiilor urinare – respectiv anumite serogrupuri de E.Coli sunt mai agresive, precum si legati de organismul uman – prezenta unui numar crescut de receptori la nivelul celulelor uroepiteliale ce favorizeaza aderenta bacteriilor).

misi09

acum 14 ani

am facut si antibiograma,urocultura,ecografia abdominala,am facut un tip de examen(mi s-a introdus in penis o sonda)mi s-a spus ca esta totul in regula,dar di pacate simptomele persista...asept raspus!