urinat cu sange

Infectii urinare

Postata de reliaa cu 13 ani in urma.

buna ziua!am si eu o intrebare,sotul meu are 32 de ani si urineaza cu sange..,are si dureri cand urineaza ce poate avea?am dus urina la analize asteptam rezultatul

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 13 ani

Pentru a gasi cauzele Hematuriei [ sange in urina],pe langa examenul de urina mai trebuiesc facute si analize din sange,radiografie a rinichilor si ureterelor cu substanta de contrast,eventual CT sau RMN, cu alte cuvinte trebuie analizat intreg tractul urinar pentru a determina cauza. Daca sangele este prezent in urina la inceputul urinarii, pot fi probleme ale uretrei sau prostatei. Daca sangele este prezent la sfarsitul urinarii probleme ar putea avea vezica urinara sau prostata. Daca sangele este prezent pe tot parcursul urinarii, probleme ar putea fi la vezica urinara, ureter sau rinichi. Deci tratamentul se va stabili in functie de cauza. Multa sanatate !

MirceaZ

acum 9 ani

Ciau Adrienne,

In cazul in care sangerarea se produce la scaune si se prezinta la finalul unei iesiri, ce ar trebui sa fac in afara de a ma duce la doctor.

Daca exista un tratament cat mai naturist ar fi perfect.

Multumesc

Iuli

acum 13 ani

Poate fi de la rinichi (nisip sau piatra), din tractul urinar (o infectie urinara, uretrita etc) sau de la prostata.

tudor daniel

acum 13 ani

buna ziua am si eu o problema an timpul actului sexual se ammoaie penisu de la ce poate fi va rog ce trebui sa fac am doar 31 de ani vreau si eu un sfat sau ce trebui sa fac va rog an timp ce urinam ma ustura putin acum vad ca nu mai ma ustura ce o fi va rog

tudor daniel

acum 13 ani

am si eu o problema an timpul actului sexual se ammoaie penisu ce trebui sa fac va rog de la ce e mai acum 4 zile urinam ruginiu si ma ustura cred ca e de la rinichi ce trebui sa fac va rog

DORINA

acum 13 ani

pt. reliaa. sotul tau trebuie sa faca in primul rand o ecografie(asta trebuiefacuta cu vezica plina) facuta de un medic specialist.multa sanatate

tanczel ioan

acum 13 ani

buna seara ma numesc ionut am 32de ani am cam 114 kk , intr\\-o seara m-am asezat in pat linga baietelul meu de 2 ani si am adormit cu el cand m-am trezit aveam frisoane ulterior febra mare 38,7 in ziua urmatoare tre sa plec la esrviciu si ma durea usor capu aveam un pic de fer=bra adica 37,8 cand m-am dus la toaleta ca sa urinez , ma ustura f tare canalul ....... la sfarsit am terminat urinarea cu 3 sau 4 picaturi mari de sange am fost la munca iar seara am venit acasa si am facut un dus dupa dus a crescut temperatura direct la 38 ,8 aveam transpiratie continua dupa 2 ore am ajuns la 39,5 am chemat ambulanta la 112si m-a dus la spitalul th burghele m-a consultat un dr rezident ,nu prea am avut incredere in el m-ia spus ca am prostata f mare dar nu mia zis de la ce ce sa fac in afara de tratament . credeti ca ma puteti ajuta cu un raspuns la aceste intrebari?