urina de culoarea siropului de visine

Infectii urinare

Postata de sonya 67 cu 12 ani in urma.

se poate sa fie pusa in miscare o piatra si de acolo sa fie culoarea urinei asemanatoare cu siropul de visine?sau cumva tratamentul cu siofor 1000 mg complica ?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Culoarea roşiatică a urinei se poate datora:
1. alimentaţiei, de exemplu în cazul consumului de sfeclă roşie
2. unor probleme metabolice, de exemplu în cazul deficienţei unor enzime ale ficatului
3. prezenţei sângelui în urină (hematurie), datorită unor cauze:
a. glomerulare (glomerulonefritele post infecţioase, purpura Henoch Schlonlein, vasculitele, anumite medicamente)
b. extraglomerulare (tumori renale, infecţii (pielonefrita acuta sau cronică, afecţiuni ale căilor urinare, infecţii (cistita, prostatita), litiaza renala, uretrite, polipi uretrali, corpi străini intravezicali si afecţiuni generale ca traumatismele.
Dacă culoarea neobişnuită persistă sau dacă există sânge în urină este recomandat consultul unui medic urolog

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

in afara de modificarea culorii, ati mai avut si alte simptome? (jena la urinat, durere suprapubiana sau in regiunea rinichilor, febra, etc?) sau in ultima perioada de timp ati mancat sau administrat vreun medicament diferit fata de ce utilizati de obicei?

va urez o zi buna

sonya 67

acum 12 ani

buna ziua! durere mai puternica de la rinihi cu radiatie la ovare.febra max 37,5.fara greturi varsaturi.in afara de siofor 1000 mg nu am luat nimik.sfecla sau varza rosienu am mincat ,mezeluri nu consum deloc din cauza faptului ca ele contin orice altceva dar sub nici o forma carne,mincare consum numai preparata in casa .va multumesc.o zi buna tuturor