Urgent!!

Infectii urinare

Postata de Ami277 cu 10 ani in urma.

In urma cu o saptamana, am intretinut un contact sexual cu prietenul meu, in urma caruia mi-a venit menstruatia. Asta intamplandu-se marti, ieri, vineri, am inceput sa simt niste dureri in timpul urinarii, de intepaturi groaznice si niste usturimi. Ma duc la baie normal si nu urinez mai des si cu sange. Urinez normal, dar cu sangele menstruatiei. Problema este ca in urma cu 6 luni am trecut prin aceleasi probleme, atunci ac***a o infectie pe care am tratat-o.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Este posibil sa fie vorba despre o reinfectare sau o infectie urinara care nu a fost tratata complet.

Este si posibil ca simptomele sa fie cauzate de o anumita pozitie adoptata in timpul actului sexual sau de anumite produse de igiena personala (sapun, gel de dus etc.) care pot irita uretra.

In cazul in care ai avut mai multi parteneri sexuali, este posibil sa ai o boala cu transmitere sexuala. Este foarte important sa consulti un medic pentru a exclude aceste cauze. De asemenea, este recomandat sa faci o pauza de la contactele sexuale si sa bei multa apa pana la consultatia medicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectii-ale-tractului-urinar_7783
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectiile-de-tract-urinar-la-femei-cistita-acuta-cronica-interstitiala-_589
https://sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/alimente-care-combat-infectia-urinara_11373