un sfat va rog...

Infectii urinare

Postata de ADINA_1977 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, sunt o mama a unei fetite de 13 ani, ne dorim si al doilea copil de foarte mult timp( 8 ani). In luna iunie accestui an am ramas insarcinata dar la 6 saptamani sa oprit din evolutie. Doctorul ginecolog mi-a recomandat ca din luna septembrie pot ramane din nou insarcinata, problema este ca de cateva zile am usturimi la urinare, am facut examen complet de urina si m-am ales cu o infectie urinara. Momentan iau tagremin 2 x 2 pe zi +nistatina 2 x 1 pe zi si uractiv 3 x 1 pe zi + ceai din codite de cirese. Dupa terminarea tratament-ului, la cate zile pot sa ma ocup de conceperea mult dorit a unui bebe?! MULTUMESC

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Dupa terminarea tratamentului , la 2-3 zile, este indicat sa repetati urocultura pentru a verifica daca infectia s-a vindecat sau nu. In cazul unui raspuns pozitiv, puteti sta linistita in privinta conceptiei.

ADINA_1977

acum 10 ani

va multumesc!