tratamtent alternativ

Infectii urinare

Postata de rodica59108828 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am luat deja 2 feluri de antibiotice fara rezultat.Pot repete urocultura doar in 2 sept.din lipsa de fonduri.Pina atunci,as incerca o sulfamida gen Neoxazol-de la care imi ceda de multe ori infectia- dar nu se mai gaseste in farmacii.Puteti sa imi recomandati dvs.alta sulfamida eficienta? Cu multumiri.

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Un antibiotic se poate prescrie de către un medic doar în urma efectuării unei antibiograme (prin care se identifică sensibilitatea sau rezistenţa bacteriei/bacteriilor decelate prin urocultură la diferite antibiotice). În caz contrar există riscul ca acea bacterie să capete rezistenţă la antibiotice şi astfel modalităţile de tratament să fie restrânse.

Mihaela

acum 12 ani

Buna ziua,
Acum 14 zile in urma am fost diagnosticata cu o infectie urinara cu E.coli.In urma antibiogramei am luat tratament cu norfloxacin 400 mg timp de 7 zile si urinal cate 2 capsule pe zi. Dupa tratament am ramas cu un disconfort in zona inferioara a abdomenului si am mai luat inca 5 zile tratament cu ciprinol de 500 mg . Am ramas insa cu acelasi disconfort , desi la urinare nu am nici un fel de probleme. Mentionez ca am aceasta problema cu infectia cu e.coli de cel putin 2 ore pe an , am mers si am facut ecografii si la rinichi si acolo nu e nici o problema.Sincer nu stiu ce alte analize sa mai fac si nu stiu cum sa scap de aceasta infectie .Urmeaza sa repet o urocultura sa vedem daca analiza va fi sterila sau nu. Multumesc anticipat pentru orice sfat sau indrumare pe care mi-ati putea-o oferi.

marina preda

acum 12 ani

poti sa incerci si Cystinol akut. este un extract din frunze de strugurii ursului. are o actiune antiseptica, antiinflamatoare si antibacteriana. la mine a functionat mai bine decat urinalul.

carmen popa

acum 12 ani

cystinolul akut este foarte bun si cu rezultate rapide. 2 x 3pe zi. http://3f.ro/images/documents/documents_26_normal.pdf