Tratament ?

Infectii urinare

Postata de Adriana351 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am urmat 10 zile un tratament pt. infectei urinara(usturime, arsuri, dureri spate) cu Nolicin 400mg, m-am simtit cateva zile bine si din nou au aparut simptomele ..Ce sa fac?Am inteles ca Neoxazolul este bun...Va rog un sfat..
Multumesc.

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 12 ani

Tratamentul corect al infectiei urinare se face in raport cu rezultatul analizei de urina si a antibiogramei. Un tratament" din auzite" nu face decat sa prelungeasca aceasta stare si sa supuna organismul abuzului cu antibiotice ,care poate duce la un dezechilibru al florei bacteriene digestive, sau chiar la propagarea infectiei spre tractul urinar superior. Sfatul meu este : analiza de urina impreuna cu antibiograma si medicul sa stabileasca tratamentul corespunzator. Chiar sub indrumarea medicului,pana la vindecare sunt necesare 2-3 runde de tratament cu antibiotic diferit,dupa cum rezulta din antibiograma ce se repeta de fiecare data.

Ilinca

acum 12 ani

Nu mai luati antibiotice fara sa faceti urocultura cu antibiograma. Puteti sa o tineti tot intr-o infectie daca le luati dupa cum vreti dvs.
Faceti urgent analiza aceasta si apoi adresati-va medicului!