sumar urina

Infectii urinare

Postata de ada2113 cu 12 ani in urma.

va rog puteti sa m spuneti ce inseamna acest rezultat:

RARE CELULE EPITELIALE SCUAMOASE
RARE LEUCOCITE
RARE HEMATII 10Ery/ľl
FRECVENT FOSFAT AMORF
RAR FOSFAT TRICALCIC

restul analizelor calciu, glicemie, colesteron, triglic, tgp, tgo, creatinina, bilirubina sunt normale.

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Investigatia efectuata indica o prezenta redusa a hematiilor, adica a globulelor rosii in urina, intalnita in infectiile urinare, in litiaza renala ( calculi renali ) , in exercitii fizice intense.

elena

acum 11 ani

ce inseamna hematii absent la sumarul de urina?

Dumi

acum 11 ani

am facut tratament cu ovule ginozol,in timpul analizei sumare de urina si as vrea sa stiu daca acestea a influientat analiza sumara a urinei?; deoarece urobilinogen-normal;ph-6; glucoza,bilirubina,corpi cetonici,albumina,nitriti,leucocite sunt negative dar densitatea 1005 si hematiile sunt prezente; sediment: relativ frecvente hematii si celule epiteliale,rare leucocite. ce as pute face pt.a "elimina" hematiile? va multumesc!

Andreeaaaa

acum 9 ani

Sumar urina:

Relativ frecvente celule epiteliale scuamoase
Relativ frecvente leucocite.
Rare hematii.

ce inseamna??

membru308546

acum 7 ani

Celule epiteliale scuamoase 1-15 ce inseamna?