sumar de urina

Infectii urinare

Postata de costinadumitru cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am 45 de ani, 98 de kg si 1.65 inaltime,iar in urma examenului de urina a rezultat urmatoarele:

Densitate urinara - 1028 -
PH - 5.5 -
Leucocite. - 250 /µL
Nitriti. - Negativ
Proteine. - 10 mg/dL
Glucoza - - Normal
Corpi cetonici - - Negativ
Urobilinogen - - Normal
Bilirubina - - Negativ
Hematii - - Negativ
Sediment urinar - Relativ Frecvente Leucocite, Frecvente Celule epiteliale plate, Frecvent Mucus, Relativ Frecvente Cristale Oxalat de Calciu

As dori sa stiu daca toate aacestea indica vreo problema si incotro sa ma indrept pentru o investigare mai amanuntita.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Trebuie facuta o urocultura insotita de antibiograma , apoi de urmat tratamentul prescris de catre medic, conform antibiogramei. Este o infectie urinara joasa [ cistita ]. Densitatea urinii arata ca nu te hidratezi suficient.