sediment urinar

Infectii urinare

Postata de ramona_toma cu 14 ani in urma.

Sunt insarcinata in 29 sapt si in urma examenului de urina am primit urmatoarele rezultate:
-urobilinogen normal
-corpi cetonici absent
-proteine absent
-nitriti absent
-glucoza absent
-densitate 1010
-pH 6,5
-frecvente celule epiteliale plate, rare celule epiteliale rotunde, rare leucocite, rara flora microbiana.

Va rog sa-mi spuneti ce semnifica aceste valori si ce efect pot avea asupra sarcinii.va multumesc.

Raspunsuri (6)

Cristina

acum 14 ani

Este un rezultat f. bun. Sarcina usoara in continuare !

ramona_toma

acum 14 ani

cum poate fi f bun? dr meu a spus ca este o infectie...

simona

acum 14 ani

Asculta doctorul, unii care raspund aici poate nu au cunostinte in domeniu dar continua sa posteze.
Nu trebuie sa fi doctor dar macar daca nu stim ar fi mai bine sa nu dam raspunsuri la analize. Un sfat e usor de dat

Maria

acum 14 ani

" frecvente celule epiteliale plate, rare celule epiteliale rotunde, rare leucocite, rara flora microbiana" reprezinta un rezultat calitativ si nu cantitativ. Daca medicul dvs suspicioneaza o infectie urinara, acest diagnostic nu poate fi pus doar pe baza unui sediment urinar si ar trebui coroborat cu o urocultura. Genul acesta de raspuns la o analiza a sedimentului urinar este destul de frecvent intalnit si nu e concludent, mai ales pentru ca (si nu doresc sa va jignesc in niciun fel) recoltarea urinii nu este intotdeauna aseptica.

Oana

acum 10 ani

Este foarte bun rezultatul analizei!Consultati si alt medic

Utilizator11539358982

acum 5 ani

Și la mine arata asa:
Leucocite.... 25
Densitate...1.005 cu săgeată în jos
Ph... 7
Hematii...negativ
Nitriti...negativi
Corpi cetonici... Negativi
Bilirubina... Negativ
Urobilirogen... Negativ
Proteine... Absente
Glucoza... Normala
Culoare... Galben
Claritate... Limpede
Sediment urinar... Rare leucocite, frecvente celule epiteliale plate, rare levuri, rare celule roși.
Este de bn sau de rău?!