scurgeri genitale

Infectii urinare

Postata de bacilaalexandra cu 11 ani in urma.

Buna...as avea si eu o intrebare..de vreo 2 saptamani am nijte scurgeri vaginale....foarte masi si urat mirositoare...trebuie sami schimb chilotii de cateva ori pe zi...care poate fi cauza.....nu ma doare burta sau ovarele..ce poate fi....knd am contact sexual....am scurgerile mai galbui inchis....spre portocaliu...astept raspuns!! va multumesc

Raspunsuri (11)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Foarte probabil este vorba de o infectie genitala ( vaginita) care trebuie tratata corespunzator; este recomandat sa consultati medicul ginecolog, cu recoltarea secretiei vaginale.

bacilaalexandra

acum 11 ani

Mam spalat cu apa si bicarbonat...este bine??....nu imi va afecta cu nimica nu??...eu am renuntat si la anticonceptionale....scurgerile astea..nu pot fi cauzate ca mi se curata corpul de anticonceptionale...nu cred ca sunt racita...ptr ca nu ma dor ovarele..insa simt o mancarime :(:(...ce imi puteti recomanda??

ochi negri

acum 11 ani

Draga mea,urgent la medic!Ai o infectie,cu siguranta.Trateaz-o.Si tu si partenerul tau ca e foarte posibil s-o aiba acuma si el.(daca nu cumva el a adus-o in cuplu).Nu mai sta pe ganduri,pot aparea probleme serioase.

bacilaalexandra

acum 11 ani

Mam spalat cu apa si bicarbonat...este bine??....nu imi va afecta cu nimica nu??...eu am renuntat si la anticonceptionale....scurgerile astea..nu pot fi cauzate ca mi se curata corpul de anticonceptionale...nu cred ca sunt racita...ptr ca nu ma dor ovarele..insa simt o mancarime :(:(...ce imi puteti recomanda??

ochi negri

acum 11 ani

Nu,draga mea,nu se curata corpul de anticonceptionale,e o infectie,poate doar candida,dar toate trebuie tratate cu seriozitate.Pruritul e un simptom al unei infectii,al unei micoze,nu-i de gluma,nu-i vb de raceala...Eu iti recomad medicul.Incearca,daca vrei,Canesten -ovule 3 zile inainte de menstruatie si 3 dupa si Flucovim (150mg ) 1/sapt timp de 3 sapt dar nu-ti pot eu garanta nimic ,nu stiu ce ai si poate cheltui si banii pe medicamentae aiurea.
.

bacilaalexandra

acum 11 ani

Eu stau in italia de 2 ani de zile....si in italia nu stiu daca sunt medicamentele ce mi leai spus tu...am inceput sa folosesc Clotrimazol din romania este o crema.A inceput sa ma si manance in zona vaginului..numai stiu ce sa ma mai fac..treaba este ca vreau sa raman si insarcinata.:(...am obs la penisul sotului meu ca are pielea ff uscata...nujtiu de ce..:(:(....ast rasp..ms

ochi negri

acum 11 ani

Si in Italia poti gasi: CLOTRIMAZOLUM,comprimate vaginale,200mg si FLUCONAZOL,150MG.Astea sunt substantele active din cele 2 medicamente si asta e denumirea lor internationala.Cere la farmacie asa.Si inca ceva:Compozitie si mod de prezentare
Fiecare ovul contine: cloramfenicol 200mg, metronidazol 500mg, nistatin 150mg, hidrocotizon acetat 15mg, lipex 403 2135mg.

Cutie cu 12 ovule ginecologice in blistere PVC.

Contraindicatii
Cervugid este contraindicat in sarcina si alaptare, insuficienta renala si hepatica grava.

Administrare
1 ovul pe zi seara inainte de culcare intravaginal.

ochi negri

acum 11 ani

Astea din urma se numesc CERVUGID.*

bacilaalexandra

acum 11 ani

Aha..mersi mult!!...ma voi duke la farmacie si ii voi cere Cervugid....Da nu te supara daca te intreb da este doctorita...sau alceva:**:*:*

andreea

acum 10 ani

am 16 ani...si..am niste scurgeri vaginale foarte dese si mari si urat mirositoare...si..cateodata dureri de burta dupa urinare, ar putea fi doar o infectie urinara? sau ceva mai grav?

andreea

acum 10 ani

am 16 ani...si..am niste scurgeri vaginale foarte dese si mari si urat mirositoare...si..cateodata dureri de burta dupa urinare, ar putea fi doar o infectie urinara? sau ceva mai grav?