Sange in urina

Infectii urinare

Postata de fuscobal cu 9 ani in urma.

Buna seara,

Dupa fiecare alergare (alerg cam 6km de 3 ori pe saptamana) urina are o culoare rosiatica pronuntata, ea devenind tot mai transparenta pana la normal ziua urmatoare. Am luat o mostra de urina dar nu din cea rosie de dupa alergarea de seara ci din a doua din dimineata urmatoare si a iesit asa :

- densitate > 1025
- ph > 6
- urobilinogen > 0.1
- bilirubina > negativ
- corpi cetonici > + 15 mg/dl (normal era negativ)
- nitriti > negativ
- glucoza > negativ
- proteine > +/- 15mg/dl
- leucocite > + 25wbc/ul (rare leucocite)
- hematii > +++ 250rbc/ul (relativ frecvente hematii)
- foarte rara flora microbiana

PS : Nu am nici un fel de dureri in timpul urinarii cu sange ! CEva idei ?

Multumesc,
Lucian

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 9 ani

Daca nu este vorba despre o infectie urinara sau alte probleme renale, toate rezultatele care nu se incadreaza in limitele normale au o cauza comuna si anume efortul fizic intens. Incearca sa faci o pauza sau sa micsorezi efortul si vezi daca dispare sau se amelioreaza aceasta problema. Daca nu ,ar trebui sa faci alte investigatii ,in plus.

fuscobal

acum 9 ani

Multumesc pentru reply. Cred ca acum 2 ani am fost la D. Geavlete si nu aveam decat ceva nisip la rinichi si cam atat (am facut radiografie intravenoasa). Ideea mea ar fi sa gasesc o rezolvare fara sa renunt la alergari pentru ca si pe astea tot pentru sanatatea mea le fac :) Voi face o programare pentru investigatii si astept luni partea a doua a rezultatului la urina (ce am postat aici e partea 1)

fuscobal

acum 9 ani

Hmm, ciudat. Astazi dimineata am avut dureri in partea stanga a abdomenului sub coaste (n-am avut asa ceva in viata mea) si am vomat (nu prea am avut ce ptr ca mancasem aseara pe la 17.00 si mai pe la 22.00 am baut doar un pahar de suc natural facut la juicer din zmeura, portocale si mere)