Rugaminte interpretare analize

Infectii urinare

Postata de manuelos cu 10 ani in urma.

Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea urmatoarelor rezultate la Sumar urimna si Urocultura:

1 Examen complet de urina (Sumar de urina biochimie + Sediment urinar)
1.1 densitate 1.025 (1,016 - 1,022)
1.2 pH 5 (4,8 - 7,4)
1.3 nitriti neg
1.4 proteine neg mg/dL (negativ)
1.5 glucoza norm mg/dL (normal)
1.6 corpi cetonici neg mg/dL (negativ)
1.7 urobilinogen norm mg/dL (normal)
1.8 Bilirubina neg mg/dL (negativ)
1.9 Sumar de urina - sediment Rare celule epiteliale plate; Rare leucocite; Frecvent urat amorf. Lucrat pe aparat: Cobas U411

Urocultura < 1000 UFC/ml (Negativ) < 1000 UFC/ml (Negativ)

De aproximativ 5 zile am Usturimi cand urinez si dupa (moderate nu f. puternice dar sacaietoare) si senzatia ca nu am terminat de urinat.Am facut analizele de mai sus si eco abdominala in care mi s-a spus ca nu a gasit nimic anormal doar putin nisip la rinichi , dar care apare la majoritatea persoanelor. Am inceput sa iau de 2 zile Nolicin 400 1 pastila la 12 ore la sfatul ecografistei, care mi-a spus ca nu ar fi bine sa astept fara sa iau nimic pana vin rezultatele la analize.
Imi puteti spune cum sunt analizele si daca imi puteti face vreo recomandare pentru ce ar trebui sa fac mai departe? Ar trebui sa mai fac vreun examen medical ? Ce ar putea fi ?

Multumesc frumos,
Manuel B.

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Avind in vedere rezultatele afisate, nu sunt probleme decat ca, densitatea urinii [ dupa unele laboratoare, normala] indica faptul ca ar trebui sa te hidratezi mai mult. Tratamentul indicat de catre medicul ecografist [ in caz ca totusi ar fi o mica infectie urinara ] este bun, urmeaza-l zece zile si totul va fi bine.