rinichi sau spate ?

Infectii urinare

Postata de Istrati Cristian cu 11 ani in urma.

buna ziua. NU GASESC NICIUNDE RAPSPUNS LA INTREBAREA MEA. Am 28 de ani sunt sportiv (culturism), am avut de-alungul a 11 ani 3 crize de rinichi(nisip) iar penultima-oara dupa tratament am ramas cu presipunere la nisip. De cand am ridicat o haltera am avut o mica "taiere la spate stanga" de a doua zi sau a treia au inceput durerile stanga 3 saptamani,apoi nimic o saptamana , iar de 3 saptamani dreapta. durerile sunt localizate in partea dreapta acum, (lombara flanc drept), intre timp am eliminat si 2 calcuri f.mici (negri pe gresia alba si albi pe deget). Durerea e foarte "surda" cand stau in fund aproape constanta iar cand stau in picioare (in special cand ma las (apas) pe el ) durerea e ascutita (medie uneori tare) undeva inauntru soldului cu durere "taiere" undeva in pelvian dreapta. Cand merg e cam dificil daca nu-mi controlez mersul.Intrebarea mea este: un blocaj al unui calcul pe uretra,infectie renala sau ceva legat de spate,lombo,etc... ? Va multumesc foarte mult.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Un raspuns al acestei intrebari il veti obtine in urma unui consult de specialitate; un examen medical poate aprecia natura durerilor iar completarea lui cu un set de analize , ecografie abdominala si radiografie de coloana lombara ar contura diagnosticul.
Durerile descrise pot fi atat de cauza renala ( colica), de natura musculoscheletala sau ...cauzele sa coexiste. Asadar, consultul de specialitate este indicat.