PREZENTZA E.COLI PESTE100.000

Infectii urinare

Postata de ion439 cu 12 ani in urma.

PRIN CE MODALITATZI SE POATE TRANSMITE?

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Mecanismul principal prin care se transmite această bacterie este cel fecalo-oral (prin intermediul mâinilor murdare). De asemenea o altă cale de transmitere este cea alimentară prin intermediul alimentelor contaminate (în special lapte şi produse lactate contaminate) precum şi prin intermediul apei contaminate sau a consumului de legume şi fructe nespălate corespunzător sau a produselor din carne insuficient preparate termic. E.coli poate contamina şi obiectele persoanelor care nu sunt atente şi nu se spală pe mâini şi astfel pot ajunge în contact cu tegumentul altei gazde, transmiţându-se astfel infecţia în mod indirect .

ion439

acum 12 ani

AM FACUT SI ANTIBIOGRAMA ACESTEI INFECTZIISENSIBIL:AMOXICILINAACID-CLAVULANIC-CEFTRIUAXON
CE SFAT IMI DATZI ?MI SE MAI DA LA SENSIBIL SI URMATOARELE :CEFEPIM,MEROPENEM,GENTAMICINA,TOBRAMICINA? PE CARE DIN ELE SA LE FOLOSESC?

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Inteleg ca este vorba de rezultatul unei uroculturi. Data fiind raritatea infectiilor urinare la barbati, ar fi bine de stiut care au fost motivele efectuarii uroculturii (in lipsa simptomelor, o urocultura pozitiva nu are nici o relevanta). Daca este vorba, intr-adevar, de o infectie urinara, ar trebui luat in calcul un consult urologic in vederea excluderii unei anomalii de tract urinar.

ion439

acum 12 ani

PREZINT O USTURIME ,SI O DURERE IN,SI DUPA URINARE

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Pare sa fie o uretrita acuta, ceea ce face putin probabila E coli drept cauza a infectiei. De obicei e vorba de microorganisme cu transmitere sexuala (gonococ, chlamydia). Va recomand un consult urologic.

ion439

acum 12 ani

URINA MIROASE URIT

Iulia Vultur

acum 12 ani

Buna ziua. Prietena mea a facut foarte des infectii urinare si aluat tot felul de antibiotice si de medicamente dar nu a scapat.
De prin timpul verii a inceput sa bea ceai de galbenele cu D-Mannose, sunt ceva medicamente naturale facute de Source Naturals SUA. Ea le-a luat de la Cluj cand a fost la un control acolo.
Am si eu acum ceva probleme dar nu stiu ce sa fac...sa iau antibiotice sau sa incerc tratamentul asta naturist cu D-Mannose....
Astept un raspuns de la voi, cei care ati incercat tratament naturist.
Multumesc