Pot lua acest medicament?

Infectii urinare

Postata de Utilizator11709673421 cu 2 luni in urma.

În seara aceasta s-a manifestat sever o infecție urinară. Recent am avut ovulația iar eu și soțul meu lucrăm să avem un bebeluș. Nu știu dacă am rămas sau nu însărcinată și nu știu dacă pot lua Cifran în aceste condiții pentru a ameliora durerea.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Cifran, cunoscut si sub numele de Ciprofloxacin, este un antibiotic care se foloseste des in infectii urinare. Totusi, acest medicament este clasificat in categoria C de catre FDA (Food and Drug Administration) in ceea ce priveste riscul asupra sarcinii. Acest lucru inseamna ca studiile pe animale au aratat ca exista un risc, dar nu exista studii suficiente pe oameni.

In general, este recomandat sa va informati medicul daca exista o posibilitate sa fiti insarcinata inainte de a lua orice medicament. Poate fi necesara o consultatie pentru a confirma o eventuala sarcina si pentru a decide cel mai bun curs de tratament pentru infectia urinara.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/medicamente-interzise-in-sarcina_20223
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/infectii-urinare-frecventei-afla-cauzele-si-cum-le-poti-evita_15917
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/care-sunt-cauzele-infectiilor-urinare-frecventei_16666