opate fi infectie urinara AJUTATIMAA

Infectii urinare

Postata de sfatul medicilor cu 13 ani in urma.

de cand am inceput viata sexuala nu am fost nici odata la ginecologie de frica .dar ce ma sperie cel mai mult este ca de ceva timp am dureri groaznice abdominale la menstruatie ,am si niste senzati ciudate care nu leam mai avut pana acum am senzatia de a merge foarte des la baie si pot sa mai zic ca am si niste arsuri sau usturimi.si mai este ceva cand am act sexual nu mereu poate o data la o luna sau doua am dureri si usturimi .va rog din suflet ajutatima. am 22 de ani si nu stiu ce sa fac .orce sfat e bine venit.va multumesc.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Da, poate fi. O infectie, o cistita, o anexita, un chist... Eu inteleg, la o adica, sa nu mergi la ginecolog daca nu ai nimic, Dar daca vezi ca te simti rau, de ce sa nu mergi? Iti dai seama ca nu iti face nimic fara sa fii tu de acord, si oricum e vorba doar de un consult. De ce sa iti fie frica de ginecolog? Dar sa stai asa nestiind ce ai si daca se agraveaza nu ti-e frica? Stii ca o astfel de boala netratata poate duce si la sterilitate? Vrei sa ai copii intr-o zi? Mergi la medic!!

danyelin

acum 13 ani

Buna.Un raspuns mai cuprinzator ca cel pe care l-ai primit de la iuli ar trebui sa-ti fie suficient ca sa te determine sa mergi la ginecolog.In primul rand trebuie sa constientizezi ca incepandu-ti viata sexuala,incep si o serie de riscuri la care te poti expune.Cauzele problemei tale pot fi multe dar numai experienta noastra(a celor care-ti raspund) nu este suficienta.Mergi cat mai repede la un ginecolog,nu astepta sa faci ceva complicatii si sa fie prea tarziu.O zi buna!