o infectie urinara sa influenteze un test de sarcina?

Infectii urinare

Postata de cryss1112 cu 11 ani in urma.

se poate ca o infectie urinara sa influenteze un test de sarcina si acesta sa apara pozitiv?am facut acum cateva luni test la urina si a iesit pozitiv,am luat tratament dar nu am fost sa verific daca intradevar m-am vindecat.iar acum testele de sarcina apar pozitive

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu, testele de sarcina au la baza detectia hormului HCG care creste in timpul sarcini; infectia urinara nu influenteaza testul de sarcina.
Este recomandat sa va consulte un medic ginecolog in vederea confirmarii sarcinei.

cryss1112

acum 11 ani

dar este posibil ca rezultatul testului de sarcina sa apara in cateva secunde?sa apara in acelasi timp ambele liniute?