nu inteleg analizele primite

Infectii urinare

Postata de DEDILIA cu 12 ani in urma.

Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat) 28/02/2012
Hife, pseudohife prezente
Levuri relativ frecvente
Trichomonas vaginalis absent
Hematii absente
Leucocite relativ frecvente
Celule cu aspect de "clue cell" absente
Celule epiteliale rotunde rare
Celule epiteliale poligonale relativ frecvente
Inmugurite prezente
Flora bacteriana Flora microbiana mixta Gram pozitiva si Gram negativa. Rara flora lactobacilara.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Frotiul bacteriologic al secretiei vaginale indica prezenta florei microbiene (levuri sau fungi, din genul carora face parte candida), alaturi de prezenta leucocitelor, semn al infectiei locale .masuri de tratament si igienice sunt necesare pentru o evoultie favorabila: tratament antimicotic indicat de medicull ginecolog, igiena locala corecta (evitarea dusurilor vaginale frecvente ce distrug flora normala cu lactobacili ai vaginului, de evitat purtarea lenjeriei sintetice). in cazul confirmarii candidozei, este necesar tratamentul ambilor parteneri.