ITU

Infectii urinare

Postata de elena402 cu 13 ani in urma.

Am 51 ani si am intrat la menopauza de 1 an. Fibrinogenemie = 488 ; VSH = 20; Sediment urina: relativ frecvente epitelii; frecvente leucocite; abundenta flora microbiana. Urinez des, si am senzatia continua de vezica plina, dureri lombare , pelviene si coboara pe picioare.
Ce sfat imi puteti da?

Raspunsuri (4)

Dr. Liliana Duica

acum 13 ani

Este posibil sa aveti o infectie urinara. Tinand cont ca aveti fibrinogenul si vsh crescute,durerile cu caracterul descris este posibil sa fie o infectie urinara inalta(cu priderea rinichilor) Va recomand sa consultati un medic internist ptr suplimentarea analizelor si srabilirea tratamentului.Nu lasati o infectie urinara sa avanseze..nu e de joaca,se poate tratata.
Sanatate

elena402

acum 13 ani

Buna ziua D-na Dr. Liliana Duica,

Am fost la medicul de familie : mi-a dat Nolicin 400 mg si Urinex iar peste o luna urmeaza sa repet analiza la urina. Este suficient?
Va multumesc ptr sfat si atentia acordata.
Cu respect
Elena Petre

Dr. Liliana Duica

acum 13 ani

Buna ziua.
Nolicin este un antibiotic care trateaza infectiile urogenitale.La control ar fi bine daca repetati si analizele de sange,pe langa cele de urina.Nu ar strica nici o ecografie abdominala si genitala ,consult ginecologic mai ales ca sunteti la menopauza de un an ,si poate in acest timp nu a-ti facut.
O zi buna.sanatate

elena402

acum 13 ani

Buna ziua D-na Dr. Liliana Duica,

O sa fac intocmai ce m-ati sfatuit.
Va multumesc si va doresc o zi buna.
Cu respect
Elena Petre