Interpretare rezultat biopsie

Infectii urinare

Postata de petruta24 cu 15 ani in urma.

Va rog frumos sa ma ajutati in interpretarea urmatorului rezultat pentru o biopsie la un polip pe vezica urinara. Tatal meu a fost operat recent si i s-a extirpat un polip de pe vezica urinara.

Rezultatul biopsiei este:

fragmente tumorale, recoltate endoscopic, cu aspect histopatologic de carcinom urotelial(tranzitional), papilar, cu potential malign crescut, bine/moderat diferentiat, G1/G2, cu focare de metaplazie scuamoasa, stpT1.

In mare am inteles ca este malign, dar imi puteti spune un pic mai mult despre cat de grav este?
Va multumesc.

Raspunsuri (3)

petruta24

acum 15 ani

Va rog frumos sa ma ajutati in interpretarea urmatorului rezultat pentru o biopsie la un polip pe vezica urinara. Tatal meu a fost operat recent si i s-a extirpat un polip de pe vezica urinara.

Rezultatul biopsiei este:

fragmente tumorale, recoltate endoscopic, cu aspect histopatologic de carcinom urotelial(tranzitional), papilar, cu potential malign crescut, bine/moderat diferentiat, G1/G2, cu focare de metaplazie scuamoasa, stpT1.

In mare am inteles ca este malign, dar imi puteti spune un pic mai mult despre cat de grav este?
Va multumesc.

petruta24

acum 15 ani

Va multumesc f. mult!

adina177

acum 4 ani

oare cum a evoluat boala tatalui; adirotsilvi@ adresa_web_filtrata o am si eu pe mama bolnava