interpretare biochimie urina

Infectii urinare

Postata de ada2113 cu 13 ani in urma.

va rog daca se poate in limita timpului dvs sa mi spuneti daca doriti ce inseamna aceste analize - arata o infectie urinara sau altceva?

referinta
culoare bruna
turbiditate clara
densitate 1029 1015-1025
ph 7 4.8-7.4
nitriti negativ negativ
leucocite 25/ul negativ
(esteraza glanulocitara)
proteine 25 mg/dl negativ
glucoza nedecelabil nedecelabil
corpi cetonici 5 mg/dl negativ
urobilinogen 8 mg/dl negativ
bilirubina negativ negativ
hematii negativ negativ

sunt valori crescute la : leucocite, corpi cetonici, urobilinogen si densitate. In functie de aceste rezultate ce analize ar trebui sa mai fac. Mentionez ca stiu ca am pietre la rinichi si am avut pielonefrita acum 4 ani. Nu ma doare burta nu am nici un simptom doar ca acum o saptamana am facut febra in 3 seri insa acum nu mai am. Ar trebui sa fac si alte investigatii sau nu sunt valori foarte crescute? De asemenea as dori sa fac un copil si inca nu reusesc - se poate sa fie infectie si sa influenteze negativ?

multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Pinzaru

acum 13 ani

Infectiile urinare recurente pot duce la sterilitate dar ar trebui sa faceti un control ginecologic pentru a fi siguri. o infectie urinara nu se diagnosticheaza doar pe baza unor buletine de analize, este nevoie de un examen uro-genital complet pentru a spune sigur. Cel mai bine ar fi sa mergeti la medicul de familie. El va sti ce sa faca. Ceea ce ma ingrijoreaza partial ar fi corpii cetonici din urina. aparitia lor poate fi un semn de diabet zaharat.

adriana

acum 13 ani

asa cum a zis si domnul dr.Pinzaru se poate ajunge si la sterilitate,iti recomand http://aloevera-forever.eu/Aloe-Berry-Nectar.html,iar daca s-a ajuns la diabet zaharat http://aloevera-forever.eu/Aloe-Vera-Gel.html .Multa multa sanatate iti doresc!

CIULEI GEORFERA

acum 10 ani

MI-AU IESIT LA ANALIZE X.SEDIMENT-CELULE SCUAMOASE -RARE! CE INSEAMNA?