interpretare analize

Infectii urinare

Postata de alinawow cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Am facut si eu niste analize de urina si am obtinut niste rezultate nu tocmai ok:

pH urinar = 5.5 - [5 - 7]
Densitate urinara = 1025 - [1010 - 1030]
Leucocit esteraza = 70 WBCs/uL - Absenta, 15 WBCs/uL
Hemoglobina = Normala - Normala, 10/uL
Bilirubina- = Negativ - Negativ, 0.5 mg/dl, 1.0 mg/dl
Urobilinogen- = Normal - Normal, 0.2 mg/dL, 1 mg/dL, 2 mg/dL
Glucoza- = Normal - Normal, 10 mg/dL, 20 mg/dL
Proteine = 10 mg/dL - Absente, 10 mg/dL, 20 mg/dL
Corpi cetonici = Negativ - Negativ, 2 mg/dL, 3 mg/dL, 4 mg/dL
Nitriti- = 0.2 mg/dL - Negativ, 0.1 mg/dL
Acid ascorbic = Absent - Absent, 20 mg/dL
Culoare = Galben - Galben, Galben deschis
Claritate = Tulbure - Clar
SEDIMENT URINAR = -
Urina a fost procesata din proba
centrifugata
Celule epiteliale plate = Numeroase /HPF Foarte rare, Rare
Leucocite- = Depozit /HPF Foarte rare, Rare
Eritrocite- = Rare /HPF Absente, Foarte rare
Flora bacteriana = Abundenta /HPF Absenta, Foarte rara, Rara
Celule epiteliale rotunde = Rare /LPF Absente, Foarte rare
Cristale de oxalat de calciu = Relativ frecvente /LPF Absente, Foarte rare, Rare
Leucocite grupate = Foarte rare /μL Absente

As vrea sa stiu daca e ceva grav. Am facut analizele pentru niste probleme la rinichi.

Multumesc,

Alina

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

analiza sumarului de urina cat si a sedimentului urinar arata existenta unei infectii urinare. medicul va indica tratamentul adecvat tinand cont de istoricul afectiunii, examinarea clinica si celelalte investigatii (eventual o urocultura pentru determinarea agentului infectios).

alinawow

acum 12 ani

Multumesc frumos !

dumitru mirela

acum 9 ani

rezultatele la analize,imi indica:celule epiteliale frecvente,leucocite rare,flora microbiana,va rog sa imi spuneti daca indica prezenta unei infectii urinare