Interpretare analize

Infectii urinare

Postata de anidaz cu 12 ani in urma.

Buna seara ,ma numesc Adina si intrebarea la care as dori raspuns este despre rezultatul analizelor socrului meu in varsta de 67 de ani si 10 luni.
Examenul complet de urina are urmatoarele valori:
------rezultat-------val.norm.
Densitate >=1,030---1015-1030
pH -----------5,5------4,8-7,4
Leucocite--->=Ca500----Negativ
Hematii----negativ-----Negativ
Nitriti----Pos---------Negativ
Corpi cetonici--1------Negativ
Bilirubina-----51------Negativ
Urobilinogen-17,0umol/l--3,4umol/l
Proteine-------1,0-----Negativ
Glucoza----Negativ-----Negativ

As vrea sa stiu, daca se poate, cat de grav si ce indica aceste valori fiindca este clar ca majoritatea sunt jalnice,insa as dori o parere specializata .Maine merge la un consult medical, dar o a doua parere nu strica niciodata.Simptomele sunt senzatie de urinare ,dar fara a putea urina si dureri in abdomenul inferior.Mentionez ca a fost si operat de hernie inghinala severa acum 3 ani.
Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Prezenţa leucocitelor şi a nitriţilor în urină orientează diagnosticul spre o infecţie urinară (existenţa unor bacterii care reduc nitraţii la nitriţi). Prezenţa bilirubinei şi a urobilinogenului pe de altă parte sugerează şi existenţa probabilă a unei suferinţe hepatice (hepatită acută virală, etanolică sau inflamaţie periportală cu fibroză).
Recomand în continuare efectuarea unei uroculturi, a unor analize de sânge, dozarea transaminazelor hepatice precum şi a glicemiei (datorită prezenţei corpilor cetonici în urină - compuşi care rezultă din metabolismul incomplet al grăsimilor şi care apar de obicei în cazul diabetului zaharat)

anidaz

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns ,mai ales unul atat de clar si prompt!Toata stima!