Interpretare analize urina

Infectii urinare

Postata de Maria277 cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 9 saptamani. Am facut analiza urinei si rezultatele sunt urmatoarele:

SUMAR DE URINA:
densitate: 1015
albumina: neg
pH: 5.5
leucocite: neg
glucoza: neg
urobilinogen: normal
pigmenti biliari: neg
corpi cetonici: +-
nitriti: neg
hematii: neg

SEDIMENT URINAR:
1-2 leucocite/camp.mucus. rar bacterii

Va rog sa-mi spuneti daca totul vi se pare in regula sau ce este de facut in continuare.

Multumesc!

Raspunsuri (6)

Cristina

acum 14 ani

Un rezultat f. bun.

florica

acum 14 ani

as vrea si eu o parere la analizele mele, sunt insarcinata in 7 saptamani si abia am primit rezultatele analizelor
Urina - biochimie
densitate - 1015
ph 7
nitriti negativ
leucocite 500 /ul
proteine 25 mg/dl
glucoza nedecelabil
corpi cetonici negativ
urobiliogen normal
bilirubina negativ
hematii 25/ul

natte

acum 10 ani

ph 7 nu e in regula

ramona

acum 14 ani

si eu sunt insarcinata in 9 sapt, am primit rezultatul si scrie:
dens:1020
ph:6,5
frecvente celule epiteliale
frecvente saruri amorfe fosfati
1-2 leucocite/camp.
Sfatul meu este sa cautati pe internet ,eu am gasit la analiza urinei, dens normala intre 1015-1030,ph sub 7,0 este urina acida,peste 7,0 este alcalina,se zice ca normal urina este acida,iar frecventa de celule epiteliale indica infectii ale vezicii urinare sau a rinichiului,
Leucocitele sunt celule sanguine albe, care au trecut in urina din sange (leucociturie) de obicei cu ocazia unei infectii urinare acute sau cronice (puroi). Cel mai bine intrebati medicul de familie.

kona

acum 14 ani

am primit urmatorul rezultat:
flora microbiana gradul 2-3 ..candida absent.. etc toate absent ...dar cu flora microbiana nu stiu daca este bine sau nu...multumesc

Utilizator21548438609

acum 5 ani

Am si eu o intrebare ce semnifica rezultatul leucocite +- Ca 15 in urina? Ph