Infectie urinare

Infectii urinare

Postata de denes146980 cu 13 ani in urma.

Am avut si eu o infectie urinara, la o analiza de urinocultura mi-a esit Acitenobacter

Raspunsuri (6)

Ionela

acum 13 ani

Ati fost recent internat(a) in spital, ati avut interventii chirurgicale? Acinetobacter se poate lua frecvent din spital.Faceti tratament conform antibiogramei minim 7 zile(inca 4 zile dupa ce nu mai aveti simptome),
consumati multe lichide si repetati urocultura la terminarea trat si la 7 zile dupa terminarea tratamentului.
Multa sanatate!

denes146980

acum 13 ani

D-na doktor , va multumesc frumos pentru respuns! Dar nu am fost la spital , numai la urgenta , unde mi-a fost introdusa o sonda urinara! Am facut tratament cu zanocid 4 saptamani pentru ca urina era rosie , cand murdara , cand cu pietricele si nisip! Sonda mi-sa schimbat de 3 ori!!
Iar acum 5 zile mi-am intrerupt administrarea cu ZANOCIN , iar dupa 2 zile culoarea urini a devenit limpede si nici usturimi nu mai aveam! (Am citit in prospectul zacinului , ca poate sa dea sange in urina!) De doua zile mi-sa scos sonda si vad ca momentan este normal , dar noaptea trebuie sa ma scol de 3-4 ori la veceu!!

Ionela

acum 13 ani

De ce ati avut sonda urinara asa mult timp? Ati facut si alte investigatii- ecografie renala, cistoscopie, urografie? Cum s-a recoltat urocultura:din urina care curgea pe sonda sau cand nu aveati sonda? Trebuie oricum repetata urocultura la 7 zile dupa terminarea antibioticului. Se pare ca ati avut o infectie inalta,la nivelul rinichilor, nu doar la vezica urinara. Sonda poate intretine infectia, dar si pietrele. Incercati la urologie sa vedeti daca aveti pietre care se pot sparge prin litotritie, scapand de pietre micsorati riscul de a face alte infectii.
Succers si sanatate!

denes146980

acum 13 ani

D-na doctor Marianna , va multumesc foarte frumos pentru respunsul amanuntit! Acum ma simt foarte bine incontinuare,vad ca trezirea din noapte a venit ceva mai rar , dar luni , o sa fac iarasi o urocultura si dupa aceia o sa maduc la un control urologic , dupa cum m-ati sfatuit! Va multumesc inca odata si va doresc multa sanatate si un sfarsit de saptamana linistita!!

loredana_p

acum 13 ani

Infectiile urinare se trateaza foarte bine cu acidophilus !
www.suplimente-naturiste.com

ALINA

acum 11 ani

eu am infectie urimara din cauza ca fac autosondaj intermitend , si sunt foarte dureroase si foarte agresive.Imi fac mereu antibiograme si iau antibiotice mai tot timpul si nu mai stiu cum sa scap de ea.