infectie urinara

Infectii urinare

Postata de membru230922 cu 10 ani in urma.

Ce medicamente se pot administra unei persoane varstnice (81 ani) de sex masculin in cazul unei infectii urinare? Sufera si de ulcer duodenal, cardiopatie ischemica, astm bronsic. Simptomele acute ale infectiei urinare sunt senzatiile dese de mictiune, o urina rosiatica si febra 37.
Astept cu mare nerabdare un raspuns/sugestie.
Multumesc

Raspunsuri (4)

Rares

acum 10 ani

recomand tratamentul cu prostate perform si zeolit lichid imbunatatit cu dhq... De asemeni, regimul alimentar este important in perioada tratamentului!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa fie consultat de catre medicul urolog.

membru230922

acum 10 ani

Multumesc. Am ajuns azi cu mare dificultate la urolog. Am primit tratament "OMNIC" o pastila pe zi (seara)
Parerea medicului in urma ecografierii a fost ca prostata e usor inflamata dar ca nu reprezinta un mare pericol. Pericolul/disconfortul ar veni din cauza unei raceli ale vezicii. Vezica se goleste des, fara durere iar senzatia mictiune e datorita racelii. Cantitatea urinata e relativ mica pt. ca de teama nu a mai consumat lichide. Urina are si un oarecare miros, un aspect usor ingrosat cu hematurie. De asemenea, are febra pt. care a luat algocalmin si a scazut deocamdata. Pe deasupra a survenit si o constipatie care il supara de o vreme in alternanta cu stari diareice. Incercam sa scapam de starile febrile,de constipatie si apoi de aceasta raceala prin tratamentul cu medicamentul mai sus amintit.
Daca aveti alte pareri, daca cunoasteti acest medicament va rog sa imi lasati postari sa imi pot insusi/imprumuta o parere vizata care sa imi dea incredere ca suntem pe fagasul cel bun sau sa putem identifica acestdrum bun...
Va doresc tuturor MULTA SANATATE, INCREDERE IN DUMNEZEU, PUTERE...

Adrienne

acum 10 ani

In acest caz ,sigur este o infectie urinara si ar trebui sa faca o analiza a urinii, insotita de urocultura si antibiograma. Nu este nevoie sa se deplaseze la laborator, urina poate fi dusa si de catre altcineva. Ac***a in vedere ca sufera si de constipatie, sigur acesta este motivul unei infectii cu E coli ,o bacterie care s-a inmultit peste limita normala. Va primi un tratament in functie de antibiograma. Netratata sau mergand pe un tratament la intamplare, poate face ca acea infectie joasa [ la vezica urinara] sa mearga mai sus, sa afecteze rinichii, ceea ce cred ca nu este de dorit. Tratamentul dat de catre urolog nu are nicio legatura cu infectia urinara .....deci ar fi bine sa faca aceasta analiza. Si ar fi bine sa se hidrateze cat mai mult, bacteria se elimina odata cu urina. Multa sanatate !