Infectie urinara

Infectii urinare

Postata de arpad97152 cu 11 ani in urma.

Mi-a iesit la urocultura streptococ bete hemolitic ,grup B,clar infectie urinara,dar am mai tratat-o in urma cu 2 luni cuZanocin si mi-a revenit>Acum am antibiograma si sensibil la cateva dintre antibiotice,printre care si Ciprofloxacin,Claritromicin,Cefaclor etc,mi-e groaza deja poate le iau si iar nu-si fac efectul,imunitatea imi scade si apare candida si alte belele.Stie cineva o rezolvare mai rezonabila eventual ceva naturist ?Multumesc anticipat

Raspunsuri (5)

marilena36

acum 11 ani

Daca luati antibioticul la care este sensibil streptococul, va avea efect. Daca sunteti predispusa la candida, luati antibioticul impreuna cu nistatin. Daca doriti ceva naturist exista tinctura de soc de la Dacia Plant cred. Va doresc multa sanatate.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa urmati tratamentul antibiotic conform antibiogramei; daca episoadele de infectie urinara se repeta, este bine sa cautati cauza favorizanta a acestor infecii si sa o tratati ( consult urologie).

arpad97152

acum 11 ani

Multumesc pentru raspunuri si de la Marilena ,Suzana

Laura

acum 11 ani

Va recomand sa utilizati Urinal Aktiv impreuna cu antibioticul. Pentru candida va recomand Nistatina 3cp/zi sau flucovim 1 cp/ 7 zile. De asemenea, pentru candidoza bucala puteti folosi Glicerina boraxata cu stamicin.
Si va mai recomand alt remediu pentru infectia urinara: 20 de pliculete de ceai de musetel, infuzie intr-un litru de apa si se bea tot pe parcursul a mai putin de o ora. Faceti asta o singura data pe zi. Acest remediu e foarte bun.
De asemenea, mai puteti lua Merisor pastile de la Dacia Plant- 3 cp/zi, Uro-gen de la Rotta Natura 3 cp/zi. Puteti bea ceai de merisor, coada calului, ienupar, Renostip.
Dar trebui obligatoriu sa luati si antibioticul recomandat de medic, conform antibiogramei.
Si pentru cresterea imunitatii, va recomand IMMunomix 1 cp/zi timp de 20 de zile pe luna.
V-as mai recomanda ca si parterul sa-si faca analizele pentru ca, din experienta, va spun ca multor persoane le revine infectia dupa contactul sexual cu partenerul infectat.
Multa sanatate!

ALINA

acum 11 ani

eu am avut infectie urinara si luam antib doua sapt si dupa doua sapt imi reaparea infectia. Pana cand o prietena de fac mi-a recomandat sa bei cei doi lintri de apa in fiecare zi si de atunci doar knd nu beau suf apa imi reapar simtomele de infectie si ma pun din nou sa beau apa. Poate ti se pare o chestie banala dar functioneaza. Sper sa iti fie de folos