infectie urinara?

Infectii urinare

Postata de eugenia8 cu 12 ani in urma.

Am avut bronsita ,am luat augmentin si ,dupa terminarea tratamentului,am inceput sa am dureri mari la urinare .Medicul mi-a spus ca e o reactie a organismului femeii aflate la menopauza.Mi-a dat tratament cu ovule de colpotrphine si ginofort. .Mi-a fost bine o saptamana,apoi durerile au reaparut.Medicul mi-a dat tratament cu zinofort,urisan si macmiror.Au disparut durerile la urinat ,dar s-a accentuat o durere mai jos de ombilic.Mentionez ca in septembrie mi-am facut toate analizele ,inclusiv sumar de urina si urocultura si toate au iesit bune .Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac. Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

nu ati mentionat caracteristicila durerii: cand apare, este insotita de manifestari urinare sau nu (mictiuni putin si dese, dureri sau usturimi mictionale, urini tulburi, urat mirositoare); cauzele unei dureri pelvine sunt: infectii ale tractului urinar (cistita), boli inflamatorii pelvine, apendicita, calculi renali;
este necesara examinarea fizica efectuata de medicul curant, ce va indica investigatiile ulterioare.
durerea din timpul mictionarii apare in infectii ale tractului urinar (uretrita, cistita), infectii genitale (vaginita).

membru252245

acum 10 ani

am si eu o problema de genu usturimi mari la urnare scurgeri abundente dureri de ovare si nu am facut nici un control medical dar am luat mai multe pastile .cesa fac? v multumesc

Utilizator11706647286

acum 2 luni

Ma intereseaza si pe mine ๐Ÿ˜žNu mai pot de dureri si usturimi vaginale .. Si eu sunt la menopauza dar deja am dureri de un an๐Ÿ˜ž