infectie urinara

Infectii urinare

Postata de Bodea1 cu 13 ani in urma.

Buna seara, cred ca am facut o infectie urinara dar as vrea sa confirmati. La inceput aveam senzatie de vezica plina inainte si dupa urinat, usturime/discomfort si urina tulbure (cu sange in cantitate mica si nu des, e ca o bila mica transparenta cu putin sange ). Senzatia de vezica plina nu mai este si vreau sa mentionez ca sunt dupa ciclu (s-a terminat de 3 zile), sangele poate fi de la ciclu? Acestea sunt simptomele unei infectii urinare, se potrivesc si la altce infectii? Am fost la cabinetul medical de la locul de munca,doamna doctor nu a vrut sa asteptam pana dupa Pasti pentru a face analizele si mi-a prescris norfloxacina si piroxicam. Ar fi indicat ca dupa terminarea tratamentului sa imi fac analiza de urina? Astept diagnosticul si sfatul dumneavoastra , precum si metode de a evita infectiile. Poate imi recomandati un tratament pentru intarirea sistemului imunitar mai ales ca sunt predispusa si la candida.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Dacă simptomele specifice infecţiilor urinare dispar, nu mai este nevoie pentru repetarea analizelor. Pentru întărirea sistemului imunitar puteţi folosi complexe de vitamine, tratarea eventualelor alte afecţiuni şi nu în ultimul rând o hidratare bună.

iulya

acum 13 ani

buna ziua!... Am din noiembrie anul trecut simptomele unei infectii urinare , tot am luat tratament cu antibiotic.. a reaparut de 3-4 ori .. apoi am facut o urocultura si nu mi-a iesit nici o infectie. Acum mi-a reaparut si nu stiu ce s fac. Mentionezz ca sunt insarcinata. Ce pot s fac in cazul acesta?.. va multumesc!