infectie urinara sau vaginala?

Infectii urinare

Postata de andreandre cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Va contactez cu mare disperare, am 27 ani si sunt insarcinata in 9 saptamani, in urma unor analize de urocultura au iesit urmatoarele valori: " 5000germeni/ml urina (flora mixta microbiana): klebsiella sp. in asociatie cu enterococcus sp si streptococ grup B.Ceo 5000 de germeni/ml sunt reprezentati de 3 specii microbiene,ceea ce reflecta contaminare (vaginala sau anala)" .Cat de grav este si ce tratament se va putea lua in timpul sarcinii?
Va multumesc!

Raspunsuri (3)

laura

acum 12 ani

Trebuie sa mergeti la medicul dv cu analiza sa va dea un tratament,nu puteti cere pe un forum tratament,mai ales ca sunteti insarcinata,nu va jucati cu asa ceva..

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

dupa cum s-a scris si mai sus, ac***a in vedere ca sunteti insarcinata, singura persoana avizata sa va trateze este medicul dumneavoastra curant la care ati fost pana acum. daca aveti si simptome urinare, se poate repeta urocultura (daca nu ati luat vreun antibiotic pana acum), iar apoi se poate face si o antibiograma, adica vazut la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile, si din lista se vor alege doar cele care nu interactioneaza cu sarcina. nu trebuie sa va panicati, poate fi doar o contaminare, si chiar daca este o infectie urinara, se poate vindeca cu un tratament antibiotic corect

va urez o seara buna

Utilizator11594302449

acum 3 ani

Buna! Știu ca su trecut mulți ani de la infecția cu klesbiella, dar îmi poți spune cum ai scăpat de ea? Eu am aceasta infecție din timpul sarcinii și nici acum nu am scăpat de ea. Practic am depistat-o in Februarie, am făcut nenumărate tratamente cu antibiotic și nici acum nu am scăpat. Mulțumesc!