infectie urinara sau pietre la rinichi

Infectii urinare Obstructie a tractului urinar Nefropatia de reflux vezico-ureteral

Postata de ALEXANDRA GEORGIANA cu 12 ani in urma.

Buna . Sunt diacnosticata cu aceasta boala a rinichilor numita infectie urinara de mai bn de 3 ani am consultat diferiti doctori urologi si dupa fel si fel de tratamente inca nu m-am vindecat ce se intampla de nici un fel de medicament nu da rezultate pe termen lung ? Dupa ce termin tratamentul trebuie la o saptamana sau doua sa merg iar la doctor cu aceleas simtome : Am usturimi la urinare foarte puternice daca ma credeti nici pe wc nu pot sa stau si un disconfort continu pe parcursul intregii zile din cauza ca usturimile nu imi da pace nici o data , ce trebuie sa fac ca aceasta boala sa imi treaca si de ce trebuie sa ma feresc pentru ca ea sa nu mai reapara care sunt cauzele ei ??? Pot avea pietre la rinichi si din aceasta cauza sa am aceste simtome ?

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

ALEXANDRA GEORGIANA

acum 12 ani

nu va suparati da in ce calitate ma indrumati sa iau acest medicament sunteti specializat(a) in domeniu sau asa doar fiindca ati folosit si dv.

laura

acum 12 ani

Trebuie sa mergeti la dr pt investigatii mai amnauntite,sumar de urina,urografia excretorie si retrograda si cistografia mictionala.Acestea pot releva urmatoarele stari patologice asociate:
- uropatie obstructiva (o obstructie la diverse nivele ale tractului urinar)
- reflux vezico-ureteral (refluarea urinii din vezica urinara in uretere)
- pielonefrita atrofica
- fistule vezico-vaginale sau vezico-enterice (comunicari intre vezica urinara si vagin sau intestine),si o ecografie abdominala..

Dupa tratamentul cu antibiotic,la o sapt refaceti urocultura,sa vedeti daca s-a negativizat..si apoi va trebui sa o tineti sterila..puteti lua o pastiluta in fiecare seara de Nitrofurantoina sau Biseptol..beti multe lichide,la toaleta va stergeti din fata in spate,pt nu a aduce bacteriile care traiesc in mod normal in sfera intestinala,urinat dupa fiecare contact sexual,igiena inainte si dupa..imunostimulente..
Oricum vb cu medicul dv,si vedeti ce este de facut in continuare..