infectie urinara sau genitala?

Infectii urinare

Postata de me123 cu 10 ani in urma.

buna seara.mi-au ap simpt acum 6 zile( disurie,poliurie,incontinenta urinara),a 2 zi dupa ce am avut contact sexual.in prima zi am luat 2 capsule de urinal,a 2 zi bisetol 2 caps la 12 ore iar din a 3a zi am marit doza d bis(3compr la 12h) + norfloxicina(1 la 12 h).in prezent mi s-au ameliorat simpt dar nu in totalitate(am in cont o jena la urinare,dureri in zona pelviana).ce trebuie sa fac?l-as mai cont sa fac in total 10 zile dupa care la cat timp pot face o urocultura?iar dak ma duc la ginecolog mai depisteaza dr infectia dqak eu abia am terminat tr antibiotic?mutumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Dupa 2-3 zile de la terminarea antibioticului este bine sa efectuati sumarul de urina cu urocultura, ecografia abdominala si consultul ginecologic.

me123

acum 10 ani

multumesc frumos pentru raspuns