infectie dar analize bune

Infectii urinare

Postata de onea73209 cu 12 ani in urma.

Periodic am probleme cu infectia urinara, dar urocultura imi iese perfect, care sa fie problema. Doresc sa raman insarcinata, dar as dori sa evit aceste perioade cu probleme.

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Exista factori care treneaza o infectie urinara: constipatia cronica, litiaza renala, actul sexual (profilactic se administreaza un antibiotic postcontact, mictiune postcontact). Pentru evaluarea unei infectii urinare realizati un examenul sumarului de urina si sedimentul urinar, din prima urina de dimineata (jetul mijlociu) Urocultura se va efectua fara a lua antibiotice in prealabil. Puteti folosi antiseptice urinare, sa consumati citrice.

onea73209

acum 12 ani

Multumesc pt raspuns

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Exista doua posibilitati: fie nu este infectie urinara, si atunci cauza trebuie cautata in sfera genitala, fie este o cistita non-bacteriana. Cauzele acesteia din urma sunt variate si un consult urologic ar fi un inceput bun.

onea73209

acum 12 ani

Multumesc pt raspuns

Madalina

acum 10 ani

Eu am avut prima oara aslo 400 iar acum am 372,iar doamna doctor mi-a zis sa iau niste pastile.Daca nu merge 6 luni de moldamin.